W naszej ofercie posiadamy świece z wosku pszczelego w różnych kształtach i rozmiarch oraz mydła z dodatkiem wosku - zachęcamy do kontaktu i zakupu

 

Substancja, która nazywana jest woskiem pszczelim stanowi produkt uboczny, powstały podczas wytwarzania miodu przez pszczoły. Ma wiele cennych właściwości, a stosowany jest od co najmniej 4,5 tys. lat! Jest wydzieliną gruczołów woskowych 12-18 dniowych pszczół. Aby wyprodukować 1 kg wosku pszczoły zużywają około 3,6 kg miodu. W skład wosku pszczelego wchodzą estry alkoholi i kwasów tłuszczowych, wolne kwasy tłuszczowe, węglowodory, wolne alkohole tłuszczowe i inne substancje. Występują w nim również węglowodany, barwniki, minerały i substancje aromatyczne. Chryzyna i inne składniki wosku wykazują działanie antybiotyczne. Estry i beta-karoten odznaczają się natomiast właściwościami przeciwzapalnymi i odnawiającymi. Zawarte w wosku flawonoidy działają także przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. W wosku odnaleźć można także skwalen, który występuje również w skórze ludzkiej i chroni przed drobnoustrojami. Wosk pszczeli to także źródło witaminy A, która m.in. pobudza i reguluje podziały komórkowe. Dodatkowo zawiera w sobie kwas palmitynowy, melisowy, masłowy, walerianowy i octowy.

 

w

 


Zastosowanie wosku pszczelego

W starożytności wosk pszczeli stanowił składnik pożywienia, składnik kosmetyków i materiał do produkcji tablic przeznaczonych do pisania. Głównie wytwarzano z niego kremy i maści. Wykorzystywany był również do produkowania świec. Setki lat temu większość świec była wykonywana właśnie z pszczelego wosku. Dziś został on zastąpiony parafiną i jest stosowany już tylko przy wytwarzaniu drogich świec. Ze względu na zawartość protein, lipidów, witamin oraz cennych soli mineralnych, obecnie używany jest najchętniej w branży medycznej, jako dodatek do kremów, maści, past i plastrów. Nie może być używany jako bezpośrednia baza maści, ponieważ jest twardy, występuje natomiast w mieszaninach z ciekłą parafiną lub olejami w charakterze emulgatora (w szminkach, balsamach, kremach do twarzy, podkładach, tuszach do rzęs, a nawet w peelingach). Wosk pszczeli ma zastosowanie także w stomatologii, gdzie wykorzystywany jest do odlewów zębów, jako środek czyszczący, w leśnictwie oraz w produkcji kred olejnych i woskowanych papierów. Ponadto wosk używany jest również w przemyśle chemicznym do produkcji środków konserwujących drewno i skórę.
Świece woskowe zawierają właśnie wosk pszczeli. Szczególnie cenne jest działanie substancji wydobywających się ze spalanych świec woskowych, które zawierają wosk pszczeli. Podczas palenia świec odczuwalny jest miły i orzeźwiający zapach. Dodatkowo świece te nie wydzielają dymu, działają kojąco i relaksująco wprowadzając pozytywny nastrój. Niezwykle ważne jest, że świece z wosku pszczelego jonizują ujemnie powietrze, czyli neutralizują negatywne promieniowanie urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Dodatkowo jony te oczyszczają powietrze łagodząc alergię, astmę, choroby górnych dróg oddechowych i płuc. Aromat świec woskowych likwiduje również zapach dymu tytoniowego, podnosi wydolność organizmu i zwiększa zdolność zapamiętywania.

Naturalne kosmetyki z wosku pszczelego

Istnieje wiele kosmetyków na bazie wosku pszczelego. Preparaty te zawierają wosk oraz pozyskane z ula produkty. Przede wszystkim wykazują działanie nawilżające, natłuszczające, regenerujące i ochronne. Z dodatkiem wosku pszczelego produkuje się mleczka oczyszczające, które łagodnie i skutecznie usuwają makijaż. Powstają także odświeżające toniki pielęgnujące, nawilżające balsamy do ciała, kremy do różnych typów cery. Pojawiają się również kremy nawilżające z witaminami A, E, F, a także z filtrami UV, które odżywiają, regenerują i łagodzą podrażnienia. Hydro-toniki to preparaty oczyszczające i pielęgnujące, które dzięki zawartości hygrodermu i wosku pszczelego silnie nawilżają i poprawiają elastyczność. Produkowane są także mydła z dodatkiem wosku pszczelego o właściwościach wygładzających.

 

909ac189919372ebe414a226f6873e1b